Możliwe dzięki …

…elementarnym prawom fizyki

Także skrajne zimno jest relatywnie ciepłe. Nasze środowisko jest pełne energii. Dopiero w tzw. absolutnym punkcie zerowym“ o wartości –273 °C nie istnieje już żadna energia. Od teorii do praktyki – Niezależnie od pory roku i pogody pompy ciepła pobierają zgromadzoną w środowisku energię słoneczną i doprowadzają ją do temperatury nadającej się do ogrzewania. Funkcjonuje to nawet w pełni zimy, przy temperaturach zewnętrznych do –25 °C.

 

Jeden system dla wszystkich źródeł ciepła. Wraz z pompami ciepła Dimplex macie Państwo do wyboru trzy bezpłatne, przyszłościowe źródła ciepła: powietrze zewnętrzne, grunt lub wodę gruntową.
Pobrane ciepło słoneczne oraz energia elektryczna, która będzie potrzebna do napędzania pompy ciepła, dają w rezultacie ciepło, które zostanie przekazane wodnym systemem grzewczym do budynku. Pompa ciepła należy do najbardziej wydajnych systemów grzewczych i podgrzewania wody użytkowej. Ponieważ czerpie ona do ok. 75% ciepła bezpłatnie z otoczenia, tylko 25% energii pochodzi z obcego źródła (prąd elektryczny), aby wytwarzać 100% mocy grzewczej.

 

Kliknij w obrazek aby zobaczyć animowany schemat (wymagany plugin Adobe Flash Player).

Zasada działania pompy ciepła.

Ogrzewanie z pompą ciepła składa się z instalacji dolnego źródła ciepła, samej pompy ciepła oraz odpowiedniego systemu rozprowadzania i magazynowania ciepła. W zamkniętym obiegu pompy ciepła czynnik chłodniczy (roboczy).

  1. Właściwy odzysk ciepła ze środowiska odbywa się w parowniku pompy ciepła. Wykorzystuje się tutaj właściwość płynnego czynnika chłodniczego polegającą na tym, że paruje on już przy ujemnych temperaturach gromadząc pobraną energię.
  2. Czynnik chłodniczy w postaci gazowej, zostaje zassany i sprężony przez sprężarkę. Przy silnym wzroście ciśnienia, wzrasta również temperatura czynnika chłodniczego.
  3. Czynnik chłodniczy przepływa dalej do skraplacza – wymiennika ciepła, w którym ciepło odzyskane ze środowiska zostaje przekazane systemowi grzewczemu.
  4. Czynnik chłodniczy, po obniżeniu ciśnienia i temperatury w zaworze rozprężnym może znowu pobierać ciepło z otoczenia – w ten sposób krążenie rozpoczyna się na nowo.

Czytaj więcej:

 

Źródło: Dimplex.de